شرکت راهکار الکترونیکی
 
انواع پرینترها و تکنولوژیهای چاپ - قسمت اول
انواع پرینترها

پس از عرضه کامپيوترهای شخصی در سال 1970 ، بسياری از مردم بر اين باور بودند که پايان عمر استفاده از کاغذ در ادارات فرارسيده است . چاپ نتايج توليد شده توسط کامپيوتر با کيفيت مطلوب و سرعت بالا از جمله تحولات ديگری است که می بايست نقطه عطف آن را ظهور کامپيوترهای شخصی دانست . پس از گذشت بيش از سه دهه از ظهور کامپيوترهای شخصی در مقابل حذف کاغذ ، با بکارگيری کامپيوترهای شخصی می توان نتايج و گزارشات ساده تا پيچيده ای را بر روی انواع چاپگرها ارسال نمود .

چاپگرهای سوزنی و يا نقطه ماتريسی ( Dot Matrix ) از اولين نمونه چاپگرهائی می باشند که قدم در عرصه دنيای کامپيوتر گذاشتند . حضور چاپگرها در کنار کامپيوترهای اوليه چنان محسوس بود که در ابتدا کامپيوتر به عنوان يک رسانه چاپی استفاده می گرديد و معمولا" در نقش يک ماشين تايپ تحرير معمولی بخدمت گرفته می شد .

چاپگرها دارای پردازنده مختص خود بوده و متناسب با آن برای خود حافظه ای از نوع RAM دارند که به این حافظه بافر نیز گفته می شود . اطلاعات ارسالی از سیستم در بافر چاپگر ذخیره شده و به پردازنده آن اجازه پردازش می دهد . چنانچه مقدار دستور چاپ بیش از مقدار بافر باشد ، هرگاه بافر پر شود سیگنالی به سیستم ارسال شده و از ارسال اطلاعات جلوگیری می کند که بعد از چاپ اطلاعات و خالی شدن بافر مجدد سیگنالی برای ارسال ادامه اطلاعات از سیستم به چاپگر فرستاده می شود و بدین ترتیب تمامی اطلاعات به ترتیب و پشت سر هم به چاپگر برای چاپ فرستاده می شود .

چاپگر ها انواع مختلفی دارند که با توجه به تکنولوژی چاپ و کیفیت آن پنج دسته تقسیم می شوند که به قرار زیر می باشند :

1 ) چاپگر سوزنی (ضربه ای)
2 ) چاپگر جوهر افشان (غیرضربه ای)
3 ) چاپگر گرمایی (غیرضربه ای)
4 ) چاپگر لیزری (غیرضربه ای)
5 ) چاپگر تصعید رنگ (غیرضربه ای)

که به در این مقاله تنها به توضیحاتی مختصر از هر نوع بسنده کرده و در مقالات بعدی به شرح جزئیات، نکات ضروری قبل از انتخاب و خرید و سایر نکات مفید در این زمینه خواهیم پرداخت.


1 ) چاپگر سوزنی (ضربه ای)
هد چاپگر متشکل از 9 تا 24 سوزن می باشد که در یک یا دو خط پشت سرهم و بطور مستقیم قرار دارد . در انتهای هر سوزن یک سیم پیچ وجود دارد . برای چاپ از سیستم به سیم پیچ انتهای هر سوزن مورد نظر سیگنالی ارسال می شود که پس از تقویت به سولنویید سوزنها ارسال می شود که به دلیل میدان مغناطیسی حاصل از سولنویید ، سوزن به سمت کاغذ پرتاب می شود . بین کاغذ و سوزن مورد نظر نوار آغشته به رنگی ( مانند کاربن ) وجود دارد که بر اثر برخورد سوزن به آن و اصابت نوار رنگی به کاغذ نقطه ای بر روی کاغذ ایجاد می گردد  که متون و تصاویر از کنارهم چیده شدن این نقاط بوجود می آیند . در انتهای هر سوزن ، فنری برای بازگرداند وجود دارد .

2 ) چاپگر جوهر افشان (غیرضربه ای)
این چاپگر ها شامل چندین مخزن رنگ می باشند که در عرض کاغذی که آماده چاپ می باشد عبور می کند . هر مخزن شامل رنگی برای چاپ می باشد . هر مخزن رنگ شامل یک محفظه پرتاب بوده که در انتهای آن یک لوله برای انتقال رنگ به سطح کاغذ می باشد در پایین محفظه پرتاب مخازن ، یک مقاومت برای ایجاد گرما وجود دارد . هر نقطه رنگی از انتقال رنگ بر روی کاغذ به روش یاد شده ایجاد می شود که تمامی تصاویر از مجموعه این نقاط ریز بوجود می آیند .
انتقال رنگ به این ترتیب است که با ارسال سیگنالی به مقاومت موجود و ایجاد گرما ، مقدار کمی از رنگ به جوش آمده و با حبابی که در آن تشکیل می شود به رنگ بالاتر از خود که در لوله وجود دارد فشار آورده و آن را ( که یک قطره بسیار ریز در حدود یک میلیونیوم قطره آب ، از جوهر است ) از لوله خارج می نماید .

3 ) چاپگر گرمایی (غیرضربه ای)
این نوع چاپگرها در دستگاههای فکس مورد استفاده می باشند به گونه ای که با ایجاد گرمای نقطه ای بر روی کاغذهای مخصوص باعث تغییر شیمیایی و در اصطلاح سوزانده نقطه ای کاغذ می شود . پس باید کاغذهای این نوع چاپگرها نیز مخصوص باشد .
مسلماً کیفیت چاپ در این چاپگرها خیلی زیاد نیست و عمدتاً تک رنگ می باشند .

4 ) چاپگر لیزری (غیرضربه ای)
اساس کار این نوع چاپگرها ، استفاده از ذرات رنگی باردار شده می باشد .
متن یا تصویر مورد نظر بصورت خط به خط بر روی استوانه ای که با اکسید روی و مواد دیگر پوشیده شده است و درام نامیده می شود بصورت بار الکتریکی تابیده شده و منتقل می شود . با چرخش استوانه و عبور آن از نزدیکی محفظه رنگ ، ذرات رنگ باردارشده با نقاط باردارشده در روی استوانه منتقل می شوند . هنگامه که کاغذ که خاصیت الکتریکی بسیار قوی تری نسبت به استوانه دارد از کنار استوانه عبور میکند ذرات رنگی باردار را جذب خود نموده و در اصل متن یا تصویر بصورت نقاط بسیار ریزی بر روی کاغذ منتقل می وند برای تثبیت نقاط رنگی ، کاغذ را گرم می نمایند . عملا رنگ بر روی کاغد تثبیت می شود .

در چاپگر های رنگی تعداد درامها و محفطه های رنگ بیشتر شدهو برای هر رنگ یک محفظه جداگانه درنظر می گیرند که کاغذ با عبور از کنار درام های مختلف نقاط رنگی مختلف را به خود گرفته و برای تشکیل رنگهای غیر از رنگهای اصلی ، ترکیب آنها درنظر گرفته می شود یعنی در یک مکان چند نقطه رنگی برای ایجاد رنگ ترکیبی منتقل می شود . و بقیه مراحل دقیقاً شبیه چاپگرهای تک رنگ لیزری می باشد .
نکتع قابل توجه اینکه بار الکتریکی توسط لیزر با آینه ای بر روی درام تابیده می شود و باعث بار دار شدن آن می شود و در نهایت صفحه ای ، بعد از اتمام کار درام بار آن را کاملاً خنثی می نماید و آماده چاپ بعدی می شود .

5 ) چاپگر تصعید رنگ (غیرضربه ای)
تکنولوژی چاپ در این نوع چاپگرها ، مانند چاپگرهای لیزیر است ، با این تفاوت که در انتقال رنگ از مخزن به سطح درام از پودر رنگ استفاده نمی شود بلکه جوهر را تصعید کرده و بخار رنگ بر روی درام منتقل می شود و تمامی مراحل مانند چاپگرهای لیزری است.


background
خدمات راهکار الکترونیکی
بازسازی وب سایت
نگهداری و ارتقاء وب سایت
CMS
برنامه نویسی
ایجاد پایگاه داده
سی دی های تبلیغاتی
طراحی گرافیکی
طراحی فلش
پکیج های اداری
راهکار الکترونیکی
پشتیبانی
نیازسنجی و مشاوره رایگان
نحوه ارائه خدمات به شما
فرم درخواست خدمات
تماس با ما
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
background
 
bg تماس با ما درباره ما استخدام سئوالات متداول لینکهای مفید راهکارها و خدمات نقشه سایت صفحه نخست bg
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت راهکار الکترونیکی می باشد